• اداره نظارت

   شرح وظایف

   الف-
   با توجه به تدوین مبحث سوم مقررات ملی ساختمان در سال 1380 واحد نظارت بر ساخت و سازهای شهری در سازمان های آتش نشانی تشکیل و در هر شهر براساس ظرفیت های موجود بومی و سازمانی چارت مدنظر تهیه و فرآیند کای تصویب شده اند. واحد نظارت سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد از همان ابتدا تدوین مبحث سوم مقررات ملی ساختمان نسبت به چارت اولیه اقدام و با هماهنگی شهرداری مشهد، معاونت معماری و شهرسازی نسبت به فرآیند منسجم به جهت یکپارچه شدن پاسخگویی با تصویب لایحه شورای محترم اسلامی شهر اقدام نمود. با نظر به رشد شهر و تکنولوژی ساخت وسازها و ویرایش های جدید این مبحث نیز صورت پذیرفت که این امر باعث ارتقاء دانش ساخت و ساز گشته و از سوی دیگر ضوابط جدید به امر ساخت و سازهای شهری الحاق نشد و با این رشد سازمان های آتش نشانی نسبت به تغییر و تحول در ساختار سازمانی با شرایط روز به جهت همسان شدن با مقررات و تسهیل در امر پاسخگویی کردن در حال حاضر واحد نظارت سازمان آتش نشانی مشهد متشکل از زیرشاخه های مربوط به این امر شده است که ازجمله : معماری، اعلام حریق، اطفاء حریق، پوشش های مقاوم حریق و ... می توان ذکر نمود. این سازمان سعی نموده است تمامی فرآیندهای کاری خود ازجمله صدور گواهی پایانکار بهره برداری، صدور گواهی عدم خلاف پروانه، استعلامات را به صورت کاملاً الکترونیکی در ساختار خود ایجاد نماید. ازجمله فعالیت های این واحد به بررسی تمامی نقشه آتش نشانی (معماری، اعلام و اطفاء حریق) براساس ضوابط روز اقدام می نماید. بازدیدهای ایمنی نیز در تمامی مراحل ساخت نیز صورت می پذیرد. مشاوره و بررسی درخواست ها نیز واحد صورت می پذیرد.
   ب-1- صدور پروانه
   در این مرحله از پس از تشکیل پرونده توسط مالک در دفاتر پیشخوان شهرسازی شهرداری مشهد مالک یا نماینده به سازمان آتش نشانی مراجعه نموده ونقشه ها توسط مالکین ارائه می گردد و این موارد توسط کارشناسان واحد نظارت بررسی می گردد و در صورتی که دارای نواقص باشد به مالکین محترم توضیح داده شده تا رفع نقص گردد، و پس از تأییدیه پروانه صادر می گردد.
   نقشه های بررسی شده توسط کارشناسان در چهار حوزه می باشد.
   1. نقشه های معماری
   2. نقشه های اعلام حریق
   3. نقشه های اطفاء حریق
   4. در ساختمان های خاص پوشش های مقاوم در برابر حریق
   ب 1-2- عدم خلاف و بهره برداری
   در این مرحله از کار پس از ارجاع پرونده مالکین محترم مراجعه نموده و تشکیل پرونده برای بازدید انجام می دهند و پس از تشکیل پرونده توسط کارشناسان نظارت بازدید از محل انجام می شود و نواقص به مالکین اعلام می شود و پس از اعلام موارد و رفع نقص توسط کارشناسان مجدد بازدید می شود و تأیید می گردد و تأییدیه عدم خلاف و بهره برداری صادر می شود.
   ب-4- درخواست نهادها
   در این مرحله توسط ارگان ها و یا نهادهای سازمانی درخواست بازدید به سازمان ارائه می شود و یک تیم نظارت متشکل از کارشناسان نظارت به محل اعزام می شود و اعلام نواقص می گردد و پس از اعلام موارد و رفع نقص مجدداً بازدید می شود و تأییدیه صادر می گردد.

    


   توضیحات
   بندالف : شرح وظایف
   بند ب: درخواست ها
   بند ج: ضوابط
   (بند ج) از قسمت صفحه اصلی سایت حذف گردد و به این قسمت انتقال پیدا نمایید
   بند د: شرکت های مجری
   (بند د) از قسمت صفحه اصلی سایت حذف ودر این قسمت اضافه گردد
   (بند د 1) از قسمت سایت حدف گردد و به قسمت اشاره شده اضافه گردد .
   باتشکر

    

   تعداد بازدید :263
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
 • سایر بخش ها
  آتش نشانی تهران
  آتش نشانی تبریز
  آتش نشانی اصفهان
  سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور
 • آمار بازدید سایت
  مجموع بازدیدها : 4,415,163
  تعداد بازدید امروز : 12,299
  تعداد بازدید این ماه : 17,878
  آخرین به روزرسانی : 1398/11/05 12:41
 • تماس با ما
  تلفن :051-37124491
  فاکس :051-37124600
  رایانامه :125@mashhad.ir
  آدرس :مشهد ، حاشیه میدان موسوی قوچانی ، سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد